Vill du testa ditt innovativa tänkande tillsammans med andra studenter från Europa? EUTOPIA Innovation Challenge kommer att äga rum vid Vrije Universiteit Brussel i Belgien i november 2025. Evenemanget ger studenter möjlighet att samarbeta och arbeta med utmaningar tillsammans med aktörer från både den offentliga och privata sektorn. Du kommer att få massor av erfarenhet och en chans att utveckla din interkulturella kompetens. Åtta studenter från Göteborgs universitet får möjligheten att åka!
Du kommer att samarbeta i ett kreativt projekt tillsammans med studenter från de tio universiteten inom EUTOPIA-alliansen. Årets Innovation Challenge har utvecklats i nära samarbete med EUTOPIAs Connected Community Multilingualism and Diversity och kombinerar föreläsningar och interaktiva seminarier ledda av forskare från partneruniversiteten, tillsammans med diskussionssessioner med externa aktörer.
Vem kommer du att arbeta med?
Åtta studenter från varje EUTOPIA-universitet får möjlighet att delta. Varje team kommer att bestå av studenter med olika universitets- och ämnesbakgrunder.
Är jag behörig att ansöka?
För att delta behöver du vara inskriven på kandidatnivå eller masternivå vid Göteborgs universitet, både vid ansökningstillfället och under själva evenemanget. Vi välkomnar studenter från alla utbildningsområden; däremot kommer du att ombes visa ditt intresse för och din motivation att lära dig mer om flerspråkighet och de utmaningar den innebär i dagens samhällen. Du behöver ingen tidigare erfarenhet – nyfikenhet och en vilja att engagera dig i dessa teman kommer att vara avgörande i urvalsprocessen.
Prioritet kommer att ges till studenter som går sitt andra kandidatår eller högre. Evenemanget är inte öppet för utbytesstudenter.
Ansökan måste vara komplett och inlämnad senast den 19 oktober 2025 kl. 23:59.
Varför ska jag ansöka?
Förutom de egna utmaningarna kommer deltagarna att få möjlighet att bygga nya internationella nätverk, samt få träning och erfarenhet inom interkulturell kompetens och lagarbete, globala mål för hållbar utveckling (SDG), affärsplaner och budgetering, samt storytelling.
Åtta studenter från GU kommer att väljas ut!
Bild
Studenter som minglar på Innovation Challenges i Barcelona i maj.
Hur sker urvalsprocessen?
Urvalet kommer att baseras på en rad kriterier, inklusive de öppna svaren i ansökan, en blandning av akademiska nivåer och bakgrunder, motivation samt tillgänglighet att delta i alla delar av EUTOPIA Innovation Challenges for Students.
Vi söker studenter som kommer att vara fullt engagerade i evenemanget och som delar EUTOPIAs anda av samarbete och kamratstöd. Dessutom kommer de sökande att ombes visa ett genuint intresse för, och motivation att lära sig mer om, flerspråkighet och dess utmaningar i dagens samhällen. Tidigare erfarenhet är inte ett krav, men nyfikenhet och en vilja att engagera sig i dessa teman kommer att vara en viktig faktor i urvalsprocessen.
Hur finansierar jag resan?
Deltagare kommer att få finansiering för att täcka resa, boende och måltider. Det finns ytterligare finansiering tillgänglig om du reser med godkända miljövänliga transportmedel. Ytterligare ekonomiskt stöd finns också om du har en permanent fysisk eller psykisk funktionsnedsättning, eller om du är en student med ett barn som är beroende av dig.
Tidigare studenters erfarenheter
Osäker på om du ska delta? EUTOPIAär en allians av 10 europeiska universitet som har arrangerat liknande evenemang under åren. Här är berättelser från studenter som har deltagit i tidigare: