Länkstig

Transition Towns: Dåtid, nutid och framtid för lokalt driven omställning

För studenter och allmänhet

Hur kan lokala initiativ bidra till ett mer hållbart, rättvist och motståndskraftigt samhälle? Vad har vi lärt oss av snart 20 år med omställningsrörelsen Transition Towns? Och hur kan lokalsamhällen, forskare och universitet tillsammans bidra till att utveckla rörelsen vidare? Vi har glädjen att välkomna Cristiano Bottone, en av förgrundsgestalterna inom den internationella Transition Towns-rörelsen. Seminariet är öppet för alla och ger forskare, studenter och andra intresserade möjlighet att mötas och diskutera hur vi tillsammans kan skapa ett mer hållbart samhälle.

Seminarium
Datum
3 nov 2026
Tid
17:00 - 18:30
Plats
Rum 220 i Annedalsseminariet, Seminariegatan 1A, Göteborg

Arrangör
Institutionen för globala studier

Omställningsrörelsen Transition Towns startade 2006 och har sedan dess vuxit till ett internationellt nätverk med verksamhet i 67 länder. Rörelsen bygger på lokalt engagemang för att möta miljömässiga och sociala utmaningar. Det kan handla om allt från lokal matproduktion och förnybar energi till nya former av lokal ekonomi och stärkt gemenskap.

Under seminariet blickar Cristiano Bottone tillbaka på omställningsrörelsens utveckling och diskuterar dess framtid, med utgångspunkt i erfarenheter, framgångar och utmaningar genom åren.

Elinor Askmar, som representerar Omställningsnätverket i Sverige, berättar om hur omställningsarbetet ser ut i Sverige.

Kim von der Heide, doktorand vid Institutionen för globala studier, diskuterar vilken roll universitet och forskning kan spela i omställningen till ett hållbart samhälle. Med erfarenheter från Just Transition School som utgångspunkt lyfter Kim särskilt fram hur forskare och andra samhällsaktörer kan utveckla kunskap tillsammans.

Seminariet avslutas med ett öppet samtal om hur lokalsamhällen, civilsamhälle och universitet kan samarbeta för en rättvis och hållbar omställning. Vi diskuterar också vilka möjligheter och utmaningar som finns för lokalt omställningsarbete i Göteborg.

Seminariet är öppet för studenter, yrkesverksamma, forskare och alla andra som är intresserade av hur lokalt engagemang kan bidra till ett mer hållbart samhälle.


För studenter vid:
Institutionen för globala studier