Länkstig

Adlerbertska stipendier 2026

Publicerad

Du som studerar på grund- eller avancerad nivå på Göteborgs universitet kan ansöka om ett stipendium på 15 000 kronor. Du kan söka stipendiet för en resa inom studierna eller för levnadsomkostnader under studietiden. Resor prioriteras när stipendierna fördelas.
Ansökningsperiod: 24 augusti-14 september 2026.

Är du doktorand? Information om Adlerbertska resestipendiet för doktorander finns på Medarbetarportalen. 

Behörighet

För att vara behörig till Adlerbertska stipendier ska du: 

  • ha tagit minst 30 högskolepoäng vid Göteborgs universitet (dina poäng ska vara registrerade i Ladok)
  • vara registrerad på minst 30 högskolepoäng på grund- eller avancerad nivå vid Göteborgs universitet under stipendieåret 1 juli 2026 – 30 juni 2027.

Du kan få högst två Adlerbertska stipendier under din studietid på grund- och avancerad nivå.

Adlerbertska stipendier du kan söka 

Du kan söka ett stipendium på 15 000 kronor för antingen resa inom studierna eller för levnadsomkostnader. Du kan bara söka en av de två stipendietyperna och kan inte ändra din ansökan efter sista ansökningsdag. 

  • Stipendium för resa inom studierna: Du kan söka för en kommande resa eller för en resa som du redan gjort. Resan får inte ha påbörjats före 1 januari 2026 och ska vara genomförd innan höstterminens start 2027.
  • Stipendium för levnadsomkostnader: om du inte ska resa inom studierna kan du söka Adlerbertska stipendier för levnadsomkostnader.  

Urval

I första hand prioriteras resor utomlands inom studierna och därefter resor inom Sverige. Om det finns pengar kvar efter att resestipendierna har fördelats går de till stipendier för levnadsomkostnader. 

Ansökningarna rangordnas efter högst antal uppnådda högskolepoäng vid Göteborgs universitet. Enbart poäng som är registrerade i Ladok fram till sista ansökningsdag räknas med. Om flera sökande har lika många högskolepoäng avgörs rangordningen genom lottning. 

Ansökan

Ansökningsperiod: Du kan ansöka under tiden 24 augusti-14 september 2026. 

Så ansöker du: Du ansöker i stipendieansökningssystemet. Ansökningar som kommer in efter sista ansökningsdag behandlas inte. 

Vad din ansökan ska innehålla beror på vilket stipendium du söker:

  • Stipendium för resa inom studierna ska innehålla uppgift om resmål, tidpunkt, och en kort motivering kring resans syfte och relevans för studierna. Du ska också göra en kostnadsspecifikation av resan om du redan varit på den, eller en uppskattning av vad din resa kommer att kosta om du ännu inte rest. Du beviljas inte stipendium för resor som har Göteborg som destination, eller som är under fem mil från Göteborg.
  • Stipendium för levnadsomkostnader är ett bidrag till dina levnadskostnader under dina studier vid Göteborgs universitet under stipendieåret 1 juli 2026 - 30 juni 2027. Du behöver inte skriva någon motivering till din ansökan. 

Ansök till Adlerbertska stipendier i universitetets stipendieansökningssystem

Beslut och utbetalning

Alla sökande får besked i via epost i slutet av oktober. Du kan logga in i stipendieansökningssystemet för att kontrollera ditt beslut.

Stipendiemedlen betalas ut i slutet av november eller början av december till det kontonummer du har angett i ansökan. Kontrollera att kontonumret du angett är korrekt.

Uppföljning för dig som fått ett stipendium

Återrapportering av resa

Du ska redovisa de kostnader som täckts av stipendiet senast en månad efter att du kommit hem från resan. Om du fått stipendiet för en resa som redan har genomförts ska du redovisa kostnaderna senast en månad efter att stipendiet betalades ut. Du behöver inte redovisa levnadsomkostnader.

Du behöver inte bifoga kvitton eller andra underlag.  

Redovisa kostnader för resa i ansökningssystemet 

Ändring av resa

Om du inte kan använda stipendiet till den resa du angav i ansökan kan du använda det till en annan resa som är relevant för dina studier. När du återrapporterar markerar du att resan har ändrats och anger det nya resmålet och de nya datumen.

Återbetalning 

Om du inte kan resa inom dina studier eller om du avslutar studierna i förtid, ska du betala tillbaka stipendiemedlen. Kontakta  adlerbertska@gu.se så hjälper vi dig. 

Kontakt

Du kan läsa reglerna och svar på vanliga frågor i:  

Om du inte hittar svaret på din fråga i ovan dokument kan du skicka din fråga till  adlerbertska@gu.se.

Stiftelser

De stiftelser som stipendierna delas ut från är: 

  • Adlerbertska Stipendiestiftelsen
  • Adlerbertska Studentbostadsstiftelsen
  • Adlerbertska Premiestiftelsen
  • Adlerbertska Elevbostadsstiftelsen 

     

    Adlerbertska stiftelsernas information om Axel Adler 

    Stipendienämnden vid Göteborgs universitet ansvarar för utdelning av stipendierna.  


För studenter vid:
Göteborgs universitet