Bild
Desiree tillsammans med andra anställda på Handelskammaren
Länkstig

Desirée gjorde praktik på Svenska Handelskammaren i Barcelona

Publicerad

Frågor till Desiree Fjellman som läser till Ekonomie kandidat med inriktning International Business. Hon gjorde Erasmuspraktik utomlands en termin på Svenska Handelskammaren i Barcelona, där hon kunde kombinera studier, internationellt arbete och nätverkande.

Varför ville du göra praktik just där?

Under de senaste åren har jag drömt om att arbeta internationellt, och en svensk handelskammare utomlands kändes som ett bra steg mot mina långsiktiga karriärmål. Barcelona var ett naturligt val eftersom jag redan kände till staden väl och samtidigt genomförde min utbytestermin där. Det gjorde att jag kunde kombinera studier och praktik.

Hur fick du kontakt?

Jag tog kontakt med Handelskammarens ordförande via mejl och LinkedIn.

Vad var din roll?

Svenska Handelskammaren i Barcelona är en relativt liten organisation, och jag fick ett brett och varierat ansvar. Jag deltog i planering och genomförande av flera nätverks- och medlemsaktiviteter, till exempel event med Swedish Match och IKEA. Jag jobbade också med medlemsutveckling och deltog i styrelsemöten och möten kopplade till Handelskammarens löpande verksamhet.

Utöver det drev jag ett eget projekt där jag kartlade skillnader i teknologisk utveckling mellan den svenska och spanska textilindustrin, för att identifiera relevanta samarbets- och handelsmöjligheter.

Vad var det bästa med praktiken?

Alla människor jag fick lära känna och samarbeta med! Genom Handelskammaren kom jag i kontakt med personer från olika företag, branscher och bakgrunder, vilket gav mig ett värdefullt nätverk och många lärorika och spännande samtal. Jag uppskattade att få en inblick i hur en handelskammare arbetar, där relationer och kontakter är centrala. 

Det var också värdefullt att få uppleva den spanska arbetskulturen. Alla eventen var trevliga och givande, alltifrån paneldiskussioner om cybersäkerhet till event som lyfte svenska traditioner, som julbord och Lucia.

Vad var utmaningarna?

En utmaning var att förstå och anpassa mig till den spanska arbetskulturen, men det var också en av de främsta anledningarna till att jag sökte mig till Handelskammaren. Jag ville få den erfarenheten och under praktiken lärde jag mig det.

Har praktiken gett dig några lärdomar eller erfarenheter som du tror kan vara användbara i ditt framtida yrke, eller allmänt i livet?

Ja, absolut! Praktiken gav mig flera konkreta erfarenheter som jag ser som direkt användbara i mitt framtida yrkesliv. Framför allt stärkte jag min förmåga att nätverka i professionella sammanhang. 

Spanska är huvudspråket på Handelskammaren, vilket gav mig möjligheten att finslipa språket i en professionell kontext. Praktiken har också gett mig en bredare förståelse för arbetskultur i ett annat land än Sverige och stärkt flera färdigheter som är centrala för en internationell karriär, vilket är det jag strävar mot.

Vilka tips har du till andra studenter som vill göra praktik utomlands?

Mitt främsta tips är att våga göra det. En praktik utomlands är både rolig och lärorik! Du utvecklas snabbt, får nya perspektiv och bygger ett nätverk som kan vara värdefullt långt efter att praktiken är slut.

Bild
Mingel utomhus
Event för näringslivet.
Foto: Desiree Fjellman
Erasmuspraktik

Som student vid Göteborgs universitet kan du praktisera vid företag, organisationer och forsknings- och utbildningscentrum utomlands, och samtidigt får stipendium genom Erasmusprogrammet. Du ansvarar själv för att hitta din praktikplats.

Erasmuspraktik


För studenter vid:
Göteborgs universitet