Lärare på läkarprogrammet får utmärkelse för pedagogisk skicklighet
Att vara engagerande och lyhörd är två ledstjärnor när Helena Forsblad d'Elia undervisar. Hon har haft många uppdrag inom utbildning och ansvarar nu för termin 6 på läkarprogrammet. Nu får hon Göteborgs universitets titel ’Excellent lärare’, för särskild pedagogisk skicklighet.
Titel: Professor, universitetssjukhusöverläkare, excellent lärare
Anställd vid Institutionen för medicin, Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet
Arbetar kliniskt: Reumatologkliniken, Sahlgrenska Universitetssjukhuset.
Undervisar: Främst inom läkarprogrammet.
Utbildningsansvar: Är terminsansvarig för termin 6, i första hand med fokus på internmedicinska ämnen. Ansvarar för utvecklingsarbete och pedagogisk utveckling, tillsammans med kursledningen. Är även representant i arbetsgruppen som ska ta fram ett förslag till införande av ett progressionstest inom läkarprogrammet i Göteborg.
På fritiden: Tycker om friluftsliv, att umgås med släkt och vänner, att sjunga i kör och att resa.
Forskar: Om reumatisk sjukdom, särskilt den inflammatoriska ryggsjukdomen axial spondylartrit.
Läs mer om Helenas forskning här.
Om excellenta lärare
• Göteborgs universitet har infört titeln excellent lärare som ett sätt att uppmärksamma lärares pedagogiska skicklighet.
• Prövningen sker utifrån universitetsgemensamma bedömningskriterier och kräver bland annat att man sammanställer en pedagogisk portfölj.
• En handfull lärare brukar utses varje år. En lista över samtliga excellenta lärare finns här.
• Läs mer om att utses till excellent lärare och hur ansökan går till här.