Länkstig

Delta i en fokusgrupp om etnicitet, identitet och olika samhällsfrågor

Publicerad

Ett forskarteam från Institutionen för Statsvetenskap vid Aarhus Universitet, Danmark, kommer i samarbete med Institutionen för globala studier vid Göteborgs universitet genomföra fokusgrupper om ämnen som etnicitet, identitet och datainsamling i början av februari 2026.

Forskarteamet rekryterar för närvarande deltagare till två fokusgrupper med cirka 8 personer vardera. Varje grupp träffas i 1,5-2 timmar för en inspelad diskussion på svenska.

Sessionerna leds av Marion Godman (Aarhus Universitet) och kommer att hållas under den 11, 12 och 13 februari på Annedalsseminariet, Seminariegatan 1A. 

Som tack för ditt deltagande kommer du att få ett presentkort till ett värde av 140 kr och naturligtvis fika som serveras under diskussionen.

Om du är intresserad av att delta, vänligen kontakta forskaren Carolina Valente Cardoso (carolina.valente.cardoso@gu.se, 0725313570) eller fyll i enkäten (länk nedan) med din föredragna tid. Om de schemalagda tiderna inte passar dig, hör av dig så försöker vi hitta ett alternativ. 

Länk till registreringsenkät


För studenter vid:
Institutionen för globala studier