Bild
invigning av studion för interaktions- och speldesign
Invigningstal och mingel
Foto: Catharina Jerkbrant
Länkstig

Invigning av nya studion för interaktions- och speldesign

Publicerad

Måndagen 9 mars var det dags för invigning av den nya och ombyggda studion för studenter inom interaktions- och speldesign, som i februari lämnade sin studio i Kuggen på Lindholmen. Både studenter och anställda och folk från angränsande verksamheter var på plats under invigningen!

Enhetschef Josef Wideström höll ett invigningstal och tackade ett stort antal personer som gjort denna flytt möjlig – dessutom före utsatt deadline. Han framhöll också fördelarna med att ha nya studion på Chalmers huvudcampus med tillgång till ett ovanligt stort antal välutrustade verkstäder och möjlig samverkan med andra program på Chalmers Johanneberg. Josef såg många möjliga synergier framför sig, i synnerhet inför starten av ett nytt masterprogram på Chalmerssidan 2027.

Talet avslutades givetvis med en skål för en ny era och sedan blev det snacks och mingel och musik. En poängpromenad på interaktionsdesigntema gick också av stapeln i lokalerna, där Josef imponerades av att flera lag faktiskt hade alla rätt – utslagsfrågan som blev avgörande var bedömning av vikten av en slöjdad pingvin. Folket på plats kunde sedan vandra runt och lära känna lokalerna och kika in i många av de intilliggande verkstäder som ingår i Chalmers satsning FUSE

De utbildningsprogram som mest kommer att utnyttja nya studion är masterprogrammet Interaction Design and Technologies och uppföljaren Human-centered design and engineering – där ämnet interaktionsdesign fortsatt kommer att finnas med som en av möjliga specialiseringar – samt masterpogrammet Game Design & Technology på den del av institutionen som tillhör Göteborgs universitet.

Enhetschef Josef Wideström kommenterar:

– Det har varit ett gott samarbete mellan alla inblandade parter i detta avancerade och tidspressade flyttprojekt. Resultatet har blivit riktigt bra, både för studenter och lärare. Nu är det skönt att ha flyttat in i vår nya studio och vi ser fram emot att jobba mer tillsammans med de designinriktade verksamheter som finns i närheten.

 

Text: Catharina Jerkbrant