Skänk kläder till loppis för att bygga relationer i Angered
Studenter som pluggar på den fältförlagda socionomutbildningen i Angered vill testa ett nytt sätt för att lära känna människor i området. Studenterna planerar just nu för att öppna dörrarna till en "gratis-loppis” i lokalerna. Gillar du idén och vill bidra? Har du oanvända kläder i garderoben? Kör en rensning och passa på att lämna in dina kläder i Kafé Haga på tisdag eftermiddag den 3 mars!
FAKTA Studenter ordnar gratis-loppis i Angered
- Studenterna på den fältförlagda utbildningen samlar in kläder vid tre tillfällen. Dags att rensa i garderoben, alltså!
tisdag 3 mars på Kafé Haga kl. 13–16 (praktiskt för dig som pluggar/bor i stan!)
onsdag 4 mars på Länkharvsgatan 9, Angered kl. 14–18
lördag 21 mars på Länkharvsgatan 9, Angered kl. 11–15 - Målgruppen för loppisen är människor som bor i Angered och i närområdet. Konceptet är en gratis-loppis där människor har möjlighet att hämta kläder gratis. Loppisen hålls lördag 28 mars kl. 10–14, på Länkharvsgatan 9 i Angered.
- Följ gärna studenternas projekt på Instagram: @gladloppisgbg
För studenter vid:
Institutionen för socialt arbete