Lunchläsning (trapeza): För dig som är nyfiken på forskning om lärande och vill få en lättsam introduktion. Tre korta uppläsningar över en enkel lunch. Texter av tre gästforskare: Elizabeth de Freitas, Francesca Ferrara och Rachel Lambert. Tema: Förkroppsligad kognition som väg till inkludering: hur kroppsliga sätt att lära kan öppna matematiken för fler elever.
Institutionen för kost- och idrottsvetenskap, Göteborgs universitet, i samarbete med Adelphi University (New York), UC Santa Barbara och Universitetet i Turin. Finansieras av Vetenskapsrådet
Tre korta uppläsningar, en ur vardera av våra tre gästforskares arbeten, medan du äter en enkel lunch som vi bjuder på. För dig som vill smaka på forskningen utan förkunskaper!
En lunchläsning är en kort lässtund mitt på dagen. Tre korta uppläsningar ungefär tio minuter vardera, med små pauser emellan.
Lunchläsningen äger rum vid två tillfällen, med olika innehåll vid varje tillfälle. Preliminära teman:
16/9:Att tänka matematik med kroppen: hur gester, rörelse och material bidrar till matematiskt tänkande och lärande.
17/9:Förkroppsligad kognition som väg till inkludering: hur kroppsliga sätt att lära kan öppna matematiken för fler elever.
Anmälan görs till respektive tillfälle. Du är varmt välkommen att anmäla dig till ett eller båda. Alla intresserade är välkomna!
Den ordinarie anmälningstiden har gått ut, men det finns fortfarande lediga platser och det går bra att anmäla sig. Du är även välkommen att delta utan föranmälan i mån av plats. Observera att vi inte kan garantera lunch vid sen anmälan eller deltagande utan föranmälan.
E-REELS-nätverket (Förkroppsligande – forskning om utökat och erfarenhetsbaserat lärande i STEM)
E-REELS-nätverket (Förkroppsligande – forskning om utökat och erfarenhetsbaserat lärande i STEM) bjuder in till en internationell nätverksvecka i Göteborg. Under veckan möts forskare som intresserar sig för förkroppsligat lärande,hur kropp, rörelse och handling är en del av hur vi förstår och lär oss, särskilt inom matematik och naturvetenskap (STEM). Flera programpunkter är öppna för alla.