Hittar du inte informationen du söker? Ställ en fråga till oss så återkommer vi till dig så snart vi kan.
GU-kort beställs i GU-kortportalen och fungerar som passerkort, bibliotekskort och för att använda universitetens skrivare. Passerfunktionen är kopplad till din registrering i Ladok och ger tillträde till den institution och fakultet där du studerar
Läs mer om GU-kortet och hur du beställer det
Om du behöver hjälp med kursinnehållet eller undrar någonting över kursens upplägg i Canvas vänder du dig till din lärare eller kursadministratör vid institutionen. Om du har övriga frågor eller behöver hjälp med kontaktuppgifter, skicka in din fråga här:
Om du behöver hjälp att aktivera ditt konto eller har glömt dina inloggningsuppgifter finns det mer information här på Studentportalen
Läs mer om studentkonto
Som student vid Göteborgs universitet har du en studentmejl i Microsoft Outlook kopplad till ditt studentkonto. Via kontot får du också tillgång till andra verktyg inom Microsoft 365
Läs mer om e-post och Microsoft 365
För att ansluta till det trådlösa nätverket eduroam anger du användarnamnet till ditt studentkonto följt av gu.se, gus*****@gu.se, och lösenordet till ditt studentkonto.
Läs mer om universitetets wifi Eduroam här
För frågor som gäller dina studier ska du oftast vända dig till studievägledare eller studieadministration på din institution.
Om du har frågor om examen eller tillgodoräknande kan du ställa dem via ett särskilt formulär:
Formulär för frågor om examen och tillgodoräknande
Har du övriga frågor eller t.ex. behöver hjälp att hitta kontaktuppgifter kan du ställa dem här. Beskriv din fråga så utförligt som möjligt så har vi lättare att hjälpa dig.
Genom utskriftstjänsten GUprint kan du skriva ut, kopiera eller skanna från valfri skrivare på universitetet. Du betalar i förväg genom att sätta in pengar på ett utskriftskonto.
Du använder ditt GU-kort för att identifiera dig på skrivaren.
Läs mer om utskrift och kopiering
Beskriv det du har tappat bort och var i universitetets lokaler du glömde det.
I Ladok kan du själv skapa ett giltigt och verifierbart registreringsintyg, nationellt intyg eller resultatintyg med information om eventuell examen. Du väljer vilka uppgifter du vill ha med på intyget och om det ska vara på svenska eller engelska.
Har du inte tillgång till Ladok kan du beställa ett studieintyg i pappersform nedan.
Ta med
Välj typ
Intyget visar kurser i närtid som du är antagen till men inte registrerad på.
Välj språk
Skriv din fråga eller kommentar