Bild
En fladdrande EU-flagga i motljus
Länkstig

EU-valet 2024 - Budget, miljö och klimat i regional belysning

För studenter och allmänhet

Inför det stundande valet till Europaparlamentet den 9 juni 2024 bjuder Reväst och CERGU in till ett seminarium om miljö/klimat och långtidsbudgeten - två för valet aktuella områden.

Seminarium
Datum
20 maj 2024
Tid
13:00 - 15:00
Plats
Volvo-salen, vån 4, Handelshögskolan, Vasagatan 1

Medverkande
Linda Berg, forskare, Statsvetenskapliga institutionen vid Göteborgs universitet, delansvarig för den svenska Europaparlamentsvalundersökningen 2024
Annika Wappling Korzinek, chef för EU kommissionen Sveriges representation
Magnus Nilsson, forskare, miljökonsult, klimatpolitisk analytiker
Markus Johansson (moderator), forskare, Statsvetenskapliga institutionen vid Göteborgs universitet, ställföreträdande föreståndare vid Centrum för Europaforskning (CERGU)

Exempel på frågeställningar som kommer att diskuteras är:

Hur kan utfallet i valet påverka EU:s framtida miljö- och klimatpolitik? Kommer arbetet med den gröna given att fortsätta även under den nya EU-kommissionen och kommer det finnas mandat för sådan politik i det nya Europaparlamentet? Vilken betydelse får miljö och klimatfrågor i valet? Vilka intressegrupper blir tongivande efter valet och hur ska man säkerställa att medborgarna inte känner att EU:s miljöpolitik blir för kostsam för individen? 

Hur kan den nya långtidsbudgeten för den kommande mandatperioden påverka arbetet/regionalfonderna? Möjligheten till investeringar/finansiering av stora infrastrukturprojekt? Finns det skäl att förvänta sig att budgeten kommer att ombalanseras mot andra stora ekonomiska frågor/områden? Vilka är utsikterna för EU att få ökade inslag av egna medel (skatter och avgifter)?

Talarna kommer att ha inledande presentationer, därefter har vi ett panelsamtal där vi bjuder in till dialog och frågestund.

 

Varmt välkomna!