Under terminens början har en grupp studenter på Handelshögskolan tillsammans läst Agri Ismaïls roman Hyper. Den 17 november kommer Agri Ismaïl till oss på Handelshögskolan för ett författarsamtal.
Ann Ighe, lektor i ekonomisk historia, samtalar med Ismaïl om Hyper, om det finansiella systemet och mänskliga relationer i vår tid, och om vad skönlitteraturen kan göra med oss och vi med den.
Om Hyper
En uppslukande och skarp roman om en kurdisk familjs sönderfall, med finanskrisen 2008 som fond.
I skydd av natten flyr Rafiq Kermanj Teheran med sin fru Xezal och deras tre barn. Rafiq försöker bygga ett nytt liv åt sin familj i London, men förlamas av allt han har förlorat.
I vuxen ålder går de tre syskonen skilda vägar. Äldste sonen Mohammed stannar i London och söker sig till den brutala finansbranschen. Siver, dottern i familjen, försvinner in i ett olyckligt äktenskap i Bagdad. Yngsta sonen Laika drar sig undan till en tillvaro helt levd online. Från en visningslägenhet vid Manhattans Wall Street utvecklar han tradingalgoritmer och försöker hacka systemet.
Text: Albert Bonniers Förlag